Son Dakika
20 Ağustos 2017 Pazar

Dünyanın ilk yeraltı bisiklet ağı projesi

08 Şubat 2015 Pazar, 10:07
bisiklet

Londra’da trafik sorununu çözmek ve bisikletle seyahati kolaylaştırmak için geliştirilen ‘London Underline’ adlı bir proje, Londra Planlama Ödülleri’nde En İyi Konsept Proje ödülünü alarak dikkatleri üzerine çekti. Tasarım firması Gensler’in hazırladığı projeye, kullanımda olmayan eski metro tünellerini bisikletlilerin ve yayaların kullanacağı bir yeraltı ağına dönüştürmeyi hedefliyor.

Projeye göre yeraltı tünellerinde çift yönlü bisiklet ve yaya yollarının yanı sıra dinlenme noktaları ve kafeler de yapılmasını hedefliyor. Tünellerin zemininin kinetik kaldırımlarla kaplanması öngörülürken bu sayede, bisikletlilerin ve yayaların kaldırım uygulayacağı sürtünme gücüyle aydınlatma ihtiyacının önemli bir kısmının karşılanacağı hesaplanıyor. Bisikleti olmayanlar da bu hattaki eski metro duraklarının girişlerinde bisiklet kiralayarak çıkış noktalarında geri bırakabilecek.

Dünyanın en eski metro hattına sahip Londra’da 20. Yüzyıl boyunca inşa edilen metro tünelleri ve istasyonlarının bir kısmı, yeni hatların açılmasıyla birlikte kapatılmıştı. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı boyunca inşa edilen yeraltı sığınakları ve bu sığınakları birbirlerine bağlayan tüneller de var.

tttt

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>