Gölbaşı Sulh Ceza Nöbetçi Hakimliği’nin Facebook’ta Hz. Muhammed’e hakaret içerdiği gerekçesiyle erişime kapatılmasına karar verdiği sayfalar Facebook tarafından yayından kaldırıldı.

Ankara’da Gölbaşı Sulh Ceza Nöbetçi Hakimliği, Facebook’ta yer alan Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içerikli paylaşımlara erişimin engellenmesi kararını verdi.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) talebi üzerine alınan bu karar sonucunda Facebook’ta yer alan Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içerikli sitelere erişim yasağı uygulanmasına karar verildi. Eğer sayfalara erişimin engellenmez ise sosyal paylaşım sitesi Facebook’a erişimin engellenmesi kararı alınmıştı.

Facebook Mahkeme Kararına Uydu

Alınan bu kararın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına ve Erişim Sağlayıcıları Birliğine iletilmesinin ardından Facebook söz konusu hesapların erişimini engelledi. Bu sayede ülkemizde bir büyük erişim engelinin daha önüne geçilmiş oldu.

Hatırlayacağınız üzere geçen sene Twitter ve YouTube’a yasak getirilmişti. Dünya basınında ise Facebook’un neden yasağa razı geldiği merak ediliyor.