Son Dakika
27 Nisan 2017 Perşembe

Android kullanıcıları reklam virüsüne dikkat!

07 Şubat 2015 Cumartesi, 09:58
rekalm

Android kullanıcıları, Google Play uygulama mağazasındaki bazı popüler uygulamalardaki reklam kodları ile ilgili olarak uyarıldı.

Söz konusu reklamların, Google’ın mobil işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlar ve tablet cihazlarda sürekli kullanıcıların karşısına çıkabileceği belirtildi.

Bilgisayar güvenlik şirketi Avast, bu reklamları içeren Google Play’deki uygulamalardan birinin (Durak) 10 milyon kez yüklenmiş olabileceğini bildirdi.

Google, sorunun ortaya çıkmasının ardından uygulamaya erişimi engelledi.

Avast ise sorundan Nexus 5 model akıllı telefon kullanan bir kişinin uyarısı üzerine haberdar olduğunu açıkladı.

Kart oyunu Durak’ın yanı sıra Google Play’deki uygulamalardan, Rusça bir IQ testi ile Rusça eğitiminde kullanılan bir modülün zararlı reklam kodlarını içerdiği belirlendi.

Bu uygulamaların ilkinin beş milyon, ikincisinin de 50 bin kez indirilmiş olabileceği bildiriliyor.

Uygulamaların yaratıcıları yorum yapmaktan kaçındı.

University College London’ın bilgi güvenliği araştırma grubundan Doktor Steven Murdoch, Android kullanıcılarına öncelikle, uygulamaları indirmeden önce Google Play’deki yorumları okuamalarını tavsiye ediyor ve ekliyor:

“Ancak telefon kullanıcıları sonuçta korunmak için işletim sistemlerini sahiplerine güvenmek zorunda. Bu sistem ister Google’ın olsun, ister Apple’ın, isterse de bir başkasının.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>