Son Dakika
28 Nisan 2017 Cuma

Apple Google’a rakip olma yolunda

05 Şubat 2015 Perşembe, 11:32
rakip

Apple’ın iş ilanları sayfasında beliren yeni bir duyuru, şirketin arama motoru üzerinde çalıştığı iddiaları doğurdu. ‘Apple Search’ başlığı taşıyan ilan, yüz milyonlarca kişinin kullanacağı arama platformu kurulmasını içeriyor.

Apple, Google’ın egemen olduğu arama motoru piyasasına adım atmayı planlıyor olabilir. Cult of Mac sitesi, Apple’ın iş ilanları sayfasında ‘Apple Search’ başlığı taşıyan yeni bir duyuru yayımlandığı tespit etti. İlanın hemen başında yer alan açıklamada, ‘yüz milyonlarca kullanıcının kullanacağı bir arama platformunun geliştirilmesinde yer alacak kreatif program yöneticisi arandığı’ belirtildi.

San Francisco’da açılan pozisyon için alınacak kişinin aynı zamanda alanında en az üç yıl deneyimi olması gerektiği ve ekip çalışmalarını kontrol edeceği ifade edildi. İş ilanının yüz milyonlarca kullanıcının yararlanacağı Apple Search adında bir projeden bahsetmesi, Apple’ın yakın gelecekte Google’a rakip olabileceği iddiasını da beraberinde getirdi.

Google’ın Safari anlaşması sona eriyor

ABD merkezli yatırım bankası Piper Jeffrey’in analisti Gene Munster, Apple’ın 2010’dan sonra arama motoru piyasasına girme ihtimalini yüzde 70 olarak belirtmişti.

Apple, Amazon ve AltaVista’daki çalışmalarıyla bilinen arama motoru gurusu Willaim Stasior ile 2012’de anlaşmıştı. Kasım 2014’te ise geliştirici Jan Moesen, Apple’ın sunucularından yayılan bir Arama Motoru Robotu (Web Crawler) tespit etmişti. Web sayfalarını gezerek programlandıkları komutlar altında belli bağlantıları kaydeden yazılımın, Apple tarafından ne amaçla kullanıldığı anlaşılamamıştı.

Apple’ın arama motoru projesini Spotlight Search hizmetini geliştirmek için hazırladığı da iddia edilirken, Safari tarayıcısının 2015 sonrasında hangi arama motorunu kullanacağı şimdiden merak konusu. Apple ile Google arasındaki anlaşma, bu yıl sona erecek. Google’ın yerine ana sayfasına Yahoo’yu koyan Mozilla’nın ardından, Apple’ın da kendi arama motorunu Safari’ye koyabileceği iddiası güçleniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>