Akıllı telefon pazarındaki rekabet Ubuntu işletim sistemine sahip yeni modellerle artıyor.

Aslında açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Ubuntu, şimdi de akıllı telefonlara geliyor. Daha önce de denenen ancak başarısız olan Ubuntulu telefon önümüzdeki günlerde kullanıma sunuluyor. 

İspanya merkezli BQ firması tarafındanAvrupa’da piyasaya sürülecek olan orta seviye Aquaris E4.5 isimli Ubuntu işletim sistemli telefonun fiyatı yaklaşık 169.90 euro olacak. 4.5 inç ekranı bulunan akıllı telefonun ekran çözünürlüğü 960×540 piksel çözünürlüğünde. 8 Megapiksel ana kamera, 5 Megapiksel ön kamera, 1 GB RAM, 8 GB dahili bellek telefonun diğer özellikleri arasında yer alıyor. 

Telefonda Facebook, Twitter ve Amazon gibi ön yüklü uygulamaların bulunacağı açıklandı. Ancak uygulama geliştirilmesi konusunda ne gibi adımlar atılacağı ya da atılan adımların nasıl bir sonuca ulaşacağı şimdilik bilinmiyor. 

3 işletim sistemi var

Günümüzde mobil cihazlarda en çok kullanılan işletim sistemi Google’ın geliştirdiği  Android. Onu Apple’ın iOS’u takip ediyor. Microsoft’un Windows Phone işletim sistemi de sektörde yer alıyor. Ubuntu’nun bu ekosistemde nasıl yer alacağı ve uzun soluklu olup olmayacağı belirsizliğini koruyan bir konu.