Son Dakika
20 Ağustos 2017 Pazar

Bir nefesle şeker hastası olup olmadığınızı artık öğrenebileceksiniz

06 Şubat 2015 Cuma, 16:00
nefs

İngiltere’de araştırmacılar sadece nefes analiziyle, şeker hastalığını teşhis eden bir yöntem geliştirdi. Nefes testi yapan cihazın, bir yıl içinde yaygın olarak kullanılmaya başlanması hedefleniyor.

Bir süredir bu alanda çalışmalar yürüten İngiliz uzmanlar, erken teşhisi kolaylaştıracak bir cihaz geliştirdi.  Söz konusu cihaz, nefes testiyle şeker hastalığını tespit ediyor.

İnsülin yetersizliği olan hastaların kanında keton adlı kimyasallar biriktiği için nefesleri aseton gibi kokuyor. Teşhis için de nefesteki bu aseton kokusundan yararlanılıyor.

bu yeni cihazın özelliği mevcut  büyük ve ağır cihazların aksine taşınablir olması ve cihazın bir yıl içinde doktor muayenehalenerinde yaygın şekilde kullanılması hedefleniyor.

Cihazın evlerde kişisel kullanım için daha küçük boyutlarda yapılması da planlanıyor. Ancak nefes analizi yapan aygıtın sadece erken taramada kullanıldığı ve detaylı teşhis için kan testine de ihtiyaç duyulduğu vurgulanıyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>