Son Dakika
27 Nisan 2017 Perşembe

Facebook’ta paylaştığınız bu 5 şeye dikkat!

01 Şubat 2015 Pazar, 17:47
A smartphone user shows the Facebook application on his phone in Zenica, in this photo illustration

Facebook’ta paylaştığınız bu 5 şey hayatınızı karartabilir.

Sahte hesaplara karşı önlemler alan sosyal medya siteleri, artık kullanıcının telefon numarasından adresine kadar çoğu bilgisini zorunlu kılıyor. Ancak bununla birlikte bazı paylaşımları iyi gizleyemediğiniz takdirde başınıza bela almış olabiliyorsunuz.

Peki paylaşmamanız geren bilgiler neler? Bu bilgileri paylaşırsanız neler olabilir? Aşağıda ve sonraki sayfalarda paylaşmamanız gereken bilgileri ve paylaşınca başınıza neler gelebileceğini inceleyebilirsiniz.

1.Ev adresinizi vermeyin
İnsanların sanal ortama yoğunlaşması ile hırsızlarda bu alanda çalışmalarını yürütmeye başladı. İnsanların ev adreslerini ve gidip geldikleri yerleri paylaşması ile hırsızlara kolaylık sağlanmış oldu. Bir hırsız Facebook sayesinde insanların evde olup olmadığını, nerede olduğunu ve ne zaman geleceğini biliyorlar ve ona göre gidip evi soyuyorlar.

2.İşinizle ilgili bilgileri vermeyin
Facebook’un çok kullanılması ile artık iş verenler için işçileri takip yeri olmaya başladı. Facebook’ta çalışılan şirket ve çalıştığı pozisyon genelde insanların profiline eklediği bilgiler arasında yer alıyor. Ancak düşman olduğunuz bir kişi, işyerinizde ki müdürlerinize sizin hakkınızda tamamen sahte ama çok da etkileyici bir şikayet mektubu gönderebilir ve işten atılmanıza sebep olabilir.

3.İlişki durumunuzu paylaşmayın
İşinizi bozmaya çalışan düşmanlarınız ilişkinizi bozmak için de elinden geleni yapabilir.

4.Mali/ödeme bilgileriniz
Facebook üzerinden arkadaşlarınıza hediye alabiliyor ve bazı uygulamalar için para ödeyebiliyorsunuz. Ancak bunu yapmak için kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gerekiyor ve kredi kartı bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir.

5.Telefon numaranızı vermeyin
Facebook’un kimlik doğrulama için mecbur bıraktığı bilgilerden biri de telefon numarası. Telefon numaranızı vermeye mecbur kalabilirsiniz ancak bu bilginizi diğer kullanıcılardan gizlemediğiniz takdirde spam reklamlara maruz kalabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>