Çok önemli bir iş görüşmesine gittiniz ve mutlaka bu iş sizin olmalı. Peki nelere dikkat etmeniz gerekir?

İş görüşmeleri, özellikle de o işi istiyorsanız, çoğu kişi için oldukça stresli geçer. Kesin bir hazırlık süreci olmadığı için stres seviyesi tavan yapar ancak bazı ipuçları bu süreci kolaylaştırabilir ve başarılı olma ihtimalini artırabilir.

Sizi diğer adayların arasında sıyıracak, farklı olduğunuzu gösterecek bu önerilere kulak verin.

İşte iş görüşmesinde başarılı olmanın 13 anahtarı:

Kıyafetlere dikkat

Basit ama önemli bir adım. Trendi olacağım veya dikkat çekeceğim diye kasmaya gerek yok. Yaratıcı ve trend olması gereken bir pozsiyona başvurmuyorsanız, beyaz bir gömlek, siyah bir pantolon, siyah şık bir ayakkabı sizi her zaman kurtarır.

Kol saati takın

Şık bir kol saatinin disiplinli ve düzenli gösterdiği biliniyor. Saatin kıyafetlerle uyumuna özen göstermek gerek. Kadınlar için inci küpe ya da kolye her zaman ciddiyeti biraz daha artıran bir detay, tercihe ve yaşa göre kullanılabilir. Diğer abartılı, dikkati başka yere çekecek aksesuarlara ise çok gerek yok.

Yere değil karşınızdaki kişinin gözlerine bakın

Görüşmenin %60-70’i boyunca karşınızdakinin gözlerine bakmak gerekli. Ancak abartmamak lazım. Tüm görüşme boyunca gözlere bakarsanız gözünüzü dikmiş olursunuz. Geri kalan %30-40’lık zaman diliminde ise kesinlikle yere bakmamaya çalışın.  Eğer bir insanın gözlerine uzun süre bakamıyorsanız, iki kaşının ortasına bakın, karşınızdaki insan gözlerine baktığını düşünecektir.

Gülümseyin

Sürekli sırıtmayın ama arada bir gülümseyin, daha öz güvenli ve sempatik görüneceksiniz, üstelik karşınızdaki kişi size gülümsediğinde istemsiz olarak olumlu hissedecek.

Vücut diline dikkat

Dik durun ve rahat olun. Kambur durmak ve omuzları düşürmek sizi daha öz güvensiz gösterir. Konuşurken elinizi kolunuzu çok kullanırsanız abarttığınızı, kollarınızı önünüzde kapatırsanız olumsuz ve ön yargılı olduğunuzu, elinizi ağzınıza götürürseniz söylemek istediğiniz bir şeyleri gizlediğinizi, ayaklarınızı, dizlerinizi titretirseniz çok stresli olduğunuzu, saçınızla oynarsanız ve kulağınızı, sakalınızı kaşırsanız yalan söylediğinizi düşünebilirler. Bunu düşünmeseler bile hissederler.

Rahat davranın

Vücut diliniz rahat olmalı. Sanki bu işyerinde çalışmaya zaten alışkınsınız da, kendinizi evinizde hissediyorsunzu gibi. Tabii kaykılacak veya ayaklarınızı uzatacak derecede lakaytlığa da lüzum yok.

Yavaş konuşun

Stresli olduğumuzda hızlı konuşma ve sesimizi alçatma eğilimimiz artacağı için yavaş ve duyulabilir yükseklikte konuşmaya ama araya “ııııı, aaa” gibi duraklama sesleri koymamaya çalışın.

Farklılaşın

Bu pozisyona başvurabilecek diğer adayları düşünün ve eğitiminiz, tecrübeniz veya niteliklerinizle diğer adaylardan farklılaşabilecek özelliklerinizin üstünde durun. Hatta “Bu pozisyona başvurabilecek diğer adaylardan şu şekilde farklılaştığımı düşünüyorum”diyerek açıkça vurgu yapabilirsiniz.

CV’nizi okumayın

Kendinizi anlatmanız veya niteliklerinizden, tecrübelerinizden bahsetmeniz istendiğinde, CV’de yazanları sıralamayın, madde madde saymak yerine farklı kelimelerle, bütün cümleler kurarak anlatmaya çalışın. CV’niz zaten ellerinde var, ezberlediğinizi düşünmelerine izin vermeyin.

Hikaye anlatın

Kazandığınız bir ödülü ya da önemli bir başarınızı, sebep-sonuç ilişkisi içinde giriş, gelişme ve çözüm öğelerini barındıran bir hikaye olarak anlatın, böylece akılda kalıcılığı çok artacaktır. “Ekibimiz X ödülünü kazandı” yerine; “O ödülü kazanmak bizim için çok önemliydi çünkü son 10 yıldır kazanılmamıştı, diğer işlerimizi aksatmadan bu ödül için çalıştık, çok zorlu rakiplerimiz vardı ancak gerçek bir ekip çalışması içinde olduğumuz ve bütün verileri gözden geçirip yanlışlarımızı düzelttiğimiz için bu ödülü kazandık ve şirketim bunun için bana özel olarak teşekkür etti” gibi.

İyi dinleyin

Karşınızdaki insanın sözünü kesecekseniz veya o konuşurken havalara bakacaksanız, o görüşmeye hiç girmeseniz daha hayırlı olabilir sizin için. Yöneticiler gerektiğinde konuşan ama çoğunlukla kendi söylediklerini iyi dinleyen çalışanlar talep eder. İyi dinlediğinizi göstermek için, saçma bir soru olmadığı sürece, anlatılan şeyle ilgili soru sorabilirsiniz.

Klişe sorulara klişe cevaplar vermeyin

Bazı klişe İK soruları vardır ki yıl olmuş 2015, bu sorular hala soruluyor mu diye düşündürür insanı. “Kendinde gördüğün olumsuz özellikler nedir?”, “5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?” gibi sorulara “Fazla mükemmeliyetçiyim, işkoliğim” vb. klişe cevaplar vermek yerine, “Bu soruyu bekiyordum” diyip bi posta lafınızı soktuktan sonra, “Bu konuda insanın kendini objektif değerlendirmesi çok zor ama üstlerimin ve astlarımın bana verdiği geri bildirimlere göre…” diyerek gerçek bir özelliğinizden, ama bu konuda kendinizi geliştirmeye çalıştığınızdan ve yol katettiğinizden bahsedebilirsiniz.

Mutlaka soru sorun

Görüşmenin sonuda, bir sorunuz olup olmadığını soracaklardır, bu kısma soracak en az bir soru mutlaka belirleyin. Eğer hiç soru sormazsanız, bu konuda yeterince bilinçli ve bilgili olmadığınızı, bu işi çok ciddiye almadığınızı, sizin için faydalarını sorgulamadan bu işi ne olursa olsun istediğinizi düşünebilirler. Tabii son sorunuz “Maaş tam olarak nedir?” ya da “Tuvalet nerede?” olmasın.